2015. február 2., hétfő

Kit képvisel az ügyvéd?


Ingatlanvásárláskor az adás-vételi szerződés megkötéséhez szükségünk lesz ügyvédre, ha szeretnénk, hogy minden rendben zajlódjon le, és ne kerülje el semmilyen fontos részlet a figyelmünket, mely később gondot okozhat. Azonban mindkét fél, az eladó és a vevő érdeke is, hogy ne legyenek problémák.


Ingatlan értékesítés esetén általában a vevő viszi az ügyvédet, így a költsége is őt terheli, bár másképp is megegyezhetnek a felek, de többnyire a vevő szokta fizetni. Ugyanis ő érdekelt abban, hogy az ügyletben jogi szakember segítsen, hiszen ő az, aki megválik a pénzétől, és nem tudja biztosra, mit is kap pontosan cserébe. Az ügyvédi munkadíj ügyvédenként különböző lehet, így érdemes felmérni a lehetőségeket. Általában a vételár 0,5 – 1,5%-a közötti összeget kérnek el, de van, aki olcsóbban is vállalja.

Az adásvételi ügyletek legtöbbje a vevő oldalán álló ügyvéd közreműködésével zajlik. Azonban gyakran a saját megbízotti szerepét úgy kell feltüntetnie, mintha mindkét fél megbízása alapján történne az okiratszerkesztés és a tulajdonjog bejegyzésével kapcsolatos teljes körű ügyintézés. Amennyiben a felek között jogvita lesz, akkor ez az ellentmondásos kettősség miatt, az ügyvéd egyiküket sem képviselheti, így jobb, ha az eladónak külön ügyvédje van.

Egy jó ügyvéd nem csak azért hasznos, hogy gyorsan túlessünk a jogi részen, hanem segítségével az eladással, vétellel kapcsolatos tudnivalókról, például a szerződés részleteiről, az illetékről vagy az adóról is tájékozódhatunk. Ugyan utána is olvashatunk ezeknek, de egy szakértőtől gyors és érthető választ kaphatunk, nem kell a törvényeket és előírásokat bogarásznunk. Hasznos, ha mindenről pontos és biztos forrásból származó tájékoztatást kapunk, mielőtt ingatlant vásárolunk.

Célszerű az ügyvédre bízni a hiteles és friss tulajdoni lap ellenőrzését, mivel ő biztosan tudja, mire kell figyelni, így időt spórolhatunk meg, és nem maradnak előttünk eltitkolt részletek sem. Meg kell nézni, hogy nincsenek-e terhek az ingatlanon, melyet a vevő próbál eltitkolni, vagy téves bejegyzések a tulajdoni lapon. Sőt olyan adatokra is figyelni kell, hogy egyáltalán az eladó-e a tulajdonos, hiszen ha nem, akkor el sem adhatja az ingatlant, valamint fontos, hogy elég-e az ő nyilatkozata, vagy másé is szükséges az érvényes szerződéshez. Ha még sose ellenőriztünk tulajdoni lapot, akkor jobb szakértőre bízni, hiszen számos jelentéktelennek tűnő, de mégis lényeges információ elkerülheti a figyelmünket, és később komoly gondokat okozhat.

Az ügyvéd összegyűjti a szerződés átgondolásához és megírásához szükséges adatokat, hogy mi biztos, jó döntést hozzunk. A fizetési feltételek, a vételár, a birtokbaadás részleteiről is gondoskodik, valamint ha hitelből vásárolunk, abban is segítségünkre lesz.

Ha nem kerül sor a vételár teljes kifizetésére a szerződés aláírásakor, többnyire az eladó a vevő tulajdonjogának bejegyzéséhez nem járul hozzá, azonban, ahhoz, hogy a földhivatal a vevőt jegyezze be tulajdonosnak, kell az eladó nyilatkozata, hogy hozzájárul.  Mindkét fél érdekei védelmében ilyenkor ügyvédi letétbe szokták helyezni az eladó hozzájáruló nyilatkozatát, melyet ő csak előre meghatározott feltételek szerint és szigorú szabályok betartásával adhat ki, melyre többnyire akkor kerül sor, amikor ki lett fizetve a teljes vételár.



Ezután már be tudja nyújtani a  földhivatalhoz az ügyvéd az aláírt adás-vételi szerződést, vagy a tulajdonjog bejegyzéséhez hozzájáruló nyilatkozatot. Így a benyújtás másnapján már a tulajdoni lapon széljegyre kerülnek a jogosultságok. A széljegyzést követően egy esetleges újabb vevő már látni fogja, hogy már kötöttek adásvételi szerződést, így az eladó vele már nem tud érvényes szerződést kötni. Ez megakadályozza, hogy több embernek eladja egyszerre az ingatlant.



Bár kellő utána olvasás után, úgy érezhetjük, már tudjuk, mire figyeljünk, nem kell nekünk ügyvéd, de az adásvételi szerződéshez akkor is szükségünk lesz rá. Ha pedig már úgyis fizetünk egynek, akkor hagyjuk, hogy végezze a dolgát, és biztosítson minket, hogy minden rendben van, nincsenek később problémát okozó figyelmen kívül maradt részek.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönjük!