2015. január 16., péntek

Vegyük észre a hibákat!

Ingatlanvásárláskor számos tényezőt figyelembe kell venni. Ezekből jó párat már bemutattunk, de még mindig nincs vége, még mindig vannak felmerülő hibák, melyeket nem biztos, hogy észreveszünk, ha nem vagyunk elég alaposak. Inkább tekintsünk meg mindent kétszer, vagy még többször, ahelyett, hogy később hatalmas összegeket kelljen költenünk a javításokra.
 

Ne elégedjünk meg soha annyival, amennyit elmond az eladó, sőt ha nem mutat meg minden részt az ingatlanból, már jobb is, ha gyanakodunk. Ne dőljünk be olyan kifogásoknak, hogy nincs létra, ezért a padlást most nem tudjuk megnézni, vagy épp nincs meg a pince kulcsa, ezért oda nem tudunk lemenni. Ilyenkor már nagy esélye lehet, hogy valamilyen hibát próbál eltitkolni. A padláson a tetőszerkezet hibáira derülhet fény, még a pincében a vizesedés, a talajvíz okozta gondok jelenhetnek meg. Járjunk körbe, szemrevételezzünk mindent. Nézzünk be a bútorok, függönyök mögé is, hátha azokkal takartak el egy-egy szerkezeti hibát.


Az épület kívülről is alaposan vizsgáljuk meg, figyeljünk, nincsenek-e repedések, ha találunk, azt belülről is tekintsük meg, hogy mennyire súlyos. Kívülről ha a ház alapját vizsgálva azt vesszük észre, hogy a vakolat bizonyos magasságig töredezett, a fal és a lábazat pedig elszíneződött, akkor az azt jelenti, hogy a házat nem jól szigetelték alulról, a talajvíz át tud hatolni az alapon és vizesedést okoz.

Belülről, ha nagyobb és több párhuzamos vonalból álló repedések láthatóak, ott már baj van, azt jelzi, hogy a ház mozog és süllyed. Tehát, ha a falon repedés van, akkor ott az alap süllyedése vagy a vízelvezetés lehet a probléma.  Amikor a víz eléri az épületek alapozási síkját, akkor felpuhítja az alaptestek alatti talajt, vagy kimossa a finom talajszemcséket és mélyebb rétegekbe sodorja. Ez az oka, hogy megroskad, majd tömörödik az alaptest alatti talaj, ami miatt, az alap és a rajta lévő épületrész megsüllyed. Ha ferde, ronda repedések vannak az épület bizonyos részein, például a sarkokon, az azt jelzi, hogy ott az esővíz lefolyócső véget ért, és nincs tovább vezetve a víz. A vékony, pókhálószerű repedések a falon vagy plafonon többnyire nem jelentősek, csak a vakolat hibáját jelzik, természetesek bizonyos idő után. Így, ha még ilyenek sincsenek, akkor nemrég festettek és elképzelhető, hogy súlyosabb hibákat takargatnak. A süllyedés, vizesedés okozta károk javítása nagy költséggel járhat.

 
A faanyagokat is ellenőrizzük, fa ablakok, látható gerendák és más faanyagok esetében nézzük meg nincsenek-e szuvasodásra, vagy bogarakra utaló jelek. Körömmel ellenőrizhetjük, hogy puha-e a faszerkezet, ha igen feltehetőleg korhad. Amennyiben el van színeződve, az gombásodást jelez.

A környezeti adottságok is lehetnek problémaokozók, az erősen rézsűs területen vagy hegyoldalon található épületekkel jobb óvatosnak lenni, ugyanis előfordulhatnak földcsuszamlások, és egy támfalat építeni nem olcsó.


Amire még érdemes nagy figyelmet fordítani, az a tetőszerkezet.  Ha hullámos vagy elmozdultak a kúpcserepek, az a gyenge kivitelészre, vagy az elöregedésére utalhat. Ha megdőlt a tető, az már nagy problémát jelent. Ha régóta rossz állapotú, töröttek a cserepek, esetleg hiányosak, akkor nagy valószínűsége van a beázásnak is, mely rengeteg kárt okozhat. A teherbíró képessége szintén nagyon fontos. mert ha gyenge vagy összetákolt, és nagy mennyiségű hó hull rá, beszakadhat. Télen tető nélkül maradni pedig nem kellemes.


Egy rosszul kiválasztott ingatlan, rengeteg gondot és hatalmas anyagi terheket okozhat a későbbiekben. Legyünk nagyon körültekintőek, ne hagyjunk semmit figyelmen kívül, és ne higgyünk el mindent az eladónak. Jobb, ha szakértővel is átvizsgáltatjuk az ingatlan, mert egy szakértő szem jobban megtalálja az elrejtett hibákat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönjük!