2015. január 7., szerda

Ingatlanvásárlás - amire még érdemes figyelni!


Korábban már elárultuk, hogyan ismerjük fel, ha penészesedik a lakás. Milyen árulkodó jeleket vehetünk észre mellyel leplezhetik. Azonban nem ez az egyetlen hiba, amelyre érdemes figyelni, és amely később komoly gondokat okozhat.

Ahogy azt már megírtuk, a penészt a vizesedés okozhatja. Azonban a penészt hiába tüntetjük el, visszatér, amíg az okát meg nem szüntetjük. Ilyen ok lehet, ha a csatornából, mely a fal mellett fut, esős időben szivárog a víz. Ez akár új épületeknél is megtörténhet, ne higgyük, hogy csak az öreg háznak lehet hibája. Ha nem jól vannak rögzítve a csövek, vagy nem megfelelőek az illesztések, máris megtörténik a baj. Magastetős háznál előfordulhat, hogy felülről ázik a zárófödém. Ez megoldható az elmozdult elemek helyreigazításával, azonban lapostetős ház esetében befolyhat a víz a szigetelés alá is, mely nagyobb gondot okoz.

Másik fontos szempont a csövek és vezetékek állapota. Ha ezekben találunk hibát, azt kijavítani hatalmas munka és nem kevés pénz lehet. Érdemes egyből rákérdezni, voltak-e valaha cserélve, és ha igen, mikor. 

Előfordulhat, hogy a lefolyók folyamatosan eldugulnak, vagy pedig egy korábbi csőtörés után nem cserélték ki a csöveket, csak összetákolták, majd habarccsal és csempével elfedték. Ha a vízvezeték még a második világháború előtt épült, és még mindig az akkor használt, ma már mérgezőként nyilvántartott ólomvezetékeken keresztül jön a víz, sürgősen cserélni kell. Ha horgonyozott acélcsöveket építettek be, mely a 80-as évekig tipikus vízvezeték-anyag volt, akkor jobb a helyzet, mert amennyiben megfelelők a tömítések, nem kerültek védelem nélküli vaselemek a hálózatba, akkor kevésbé sürgős a csere. Ha a csatornára mosó vagy mosogatógépet is rá akarunk csatlakoztatni, abban az esetben szükséges lehet nagyobb átmérőjű csöveket beszerelni.

Ugyanilyen gond lehet a villamoshálózat hibája. Megeshet, hogy nem bírja az általános terhelést, és nem lehetséges egyszerre például tévét nézni és főzni, mert leveri a biztosítékot, ha több készülék használ áramot.  Ha a rendszer 15-20 évnél öregebb, és soha nem volt még cserélve, akkor az már okot adhat az aggodalomra, de ha 25 évnél is régebbi, akkor már szinte biztos, hogy hamarosan cserélni kell, mert az elavult vezetékek akár tüzet is okozhatnak.  

A vezetékek cseréje a falak bontásával jár, így nagy munkát jelent. Ha a korábbi vezetékeket védőcsőbe húzták, akkor csak minimális bontásra lesz szükség, hogy behúzzák az újakat ezekbe a csövekbe. Régebbi házaknál azonban gyakori a védőcső nélküli vezeték, melyet a vakolat alá helyeztek el, ebben az esetben sokkal több munkával jár a csere. Ha a vezetékek alumíniumok, jobb lecserélni őket, mert könnyen megtörnek, megszakadnak. Előírás a földelőhálózat megléte is, mely a régebbi házaknál gyakran hiányzik, így ezeknél szükséges a földelés nélküli csatlakozók kiiktatása, a földelés beépítése.



Ha a kémény szabálytalanul bélelt, az is gondot fog okozni, ahogy az is megeshet, hogy olyan cirkó van bekötve, mely az adott kéményben nem lehetne még megfelelő béléssel sem. Azonban az ilyen hibát még a szakértő szem se biztos, hogy észreveszi, és majd csak a kéményellenőrzés során derül rá fény. Ennek rendbetétele akár milliós nagyságrendű összegbe kerülhet. Ráadásul egy rossz kémény, vagy egy rosszul záródó kályha, akár halálos balesetet is okozhat. A fűtésrendszert célszerű szakértővel átvizsgáltatni, hiszen az életünket is veszélybe sodorhatja egy apróbb hiba is. Tudni kell, hogy a fűtés esetében a cserét nem hajthatjuk csak úgy végre, előre terveztetni és engedélyeztetni kell, akkor is, ha csak egy konvektorról van szó.

Mint látható rengeteg hibát rejthet egy ingatlan. Nem csak az öreg épületek adhatnak okot az aggodalomra, egy új építésű esetében is körültekintően kell eljárni. Legyünk alaposak, ne költsünk olyan házra vagy lakásra a pénzünk, mellyel később csak gondjaink lesznek. Vásárlás előtt célszerű szakértők véleményét is kikérni!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönjük!