2014. november 24., hétfő

A pályázatírás 10 parancsolata


Aki követte bejegyzéseinket, már sok mindent megtudhatott a pályázatírásról.  Elárultuk már, mire kell figyelni, mielőtt pályázatot írnánk. Most összegyűjtöttük, miket kell szem előtt tartani, amikor nekiállunk a megírásnak. Apróságoknak tűnhetnek, de akár a pályázatunk sikere is múlhat ezeken a tényezőkön. A gondos és alapos munka alapkövetelmény, ha azt szeretnénk, hogy pozitív elbírálást kapjon a benyújtott anyagunk.


Ismerkedjünk meg a pályázatírás tízparancsolatával Dan Swartz útmutatása alapján.


1. Először is fontos, hogy megragadjuk a figyelmet, és meg is tartsuk azt. Hiszen a támogató szervezetek hetente több száz pályázatot is kaphatnak, el kell érni, hogy emlékezzenek ránk.

2. Használjuk a támogató nyelvét! Legyünk biztosak abban, hogy a használt kifejezésekben és megfogalmazásokban más is ugyanazt érti, mint mi.

3. A magabiztosság is lényeges. Ne azt írjuk, hogy „próbálkozunk”, „lehetne”, „szeretnénk” vagy „csinálnánk”. Feltételes mód helyett, használjunk kijelentőt: „megcsináljuk”, „tesszük”, „fogjuk”. 
Túl nem kell értékelni magunkat, de legyünk határozottak, kerüljük a bizonytalanságot sugalmazó kifejezéseket.

4. Legyünk érthetőek! Úgy rendezzük el, és szerkesszük meg a pályázatot, hogy minden „simán folyjon” benne. A helyesírást és a nyelvezetet mindig ellenőrizzük. Ha idegen nyelvű a pályázat, forduljunk anyanyelvű emberhez segítségért. Ne bízzunk meg a számítógép helyesírás ellenőrző programjában, hiszen az közel sem tökéletes, és számos hibát nem vesz észre, miközben jól írt részeket hibásnak jelez.

5. Kezelhető méretű és reális programot készítsünk! Ne próbáljunk túl sokat kérni vagy tenni. A legjobb munka kicsi, rövidtávú és mérhető eredményt hoz, sikere pedig nyilvánvaló. Kérjünk meg másokat, hogy vizsgálják meg reális-e pályázati munkánk.

6. Alkalmazzuk a falatka teóriát. Minden információt szabdaljunk falatnyi darabokra, olyanokra, melyek egyben lenyelhetőek, azaz nem kell az olvasónak rágódni rajtuk. A várt eredmények leírásánál különösen fontos ez a stratégia.

7. Használjuk a támogató kiírását, hiszen okkal adott pályázati útmutatót, szorosan követni kell azt. Például, ha a kiírás szerint, csak a természetvédelmi pályázatok támogathatóak, ne is próbálkozzunk energiahatékonysági ügyekkel.  A pályázatot megszerkeszteni is úgy kell, ahogy ők kérik.

8. Törekedjünk a lényegre! Ne kalandozzunk el a témától! A pályázat bírálóinak naponta számos pályázatot el kell olvasniuk, ne terheljük őket felesleges információkkal.

9. A hitelesség is fontos szempont.  Hangsúlyozhatjuk a háttéranyagokban, például a szervezet leírásánál, a tervezett tevékenység értékelésénél, vagy a más intézményektől kapott támogató levelekben, de a pályázat egészén is látsszon!

10. A teljesség igényével dolgozzunk! Legyen már az elején a lehető legteljesebb a dokumentációnk.


Persze sok mindenre kell még figyelni, ha sikeres pályázatot szeretnénk, de érdemes ezt a tíz pontot is észbe tartani, hiszen ezeken is sok múlhat. Talán sokan úgy gondolják ezek egyértelmű követelmények, mégis többen vétenek hibát azzal, hogy megfeledkeznek ezekről. Mi ne tegyük!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönjük!