2014. november 11., kedd

Lakásbérlés problémák nélkül

Múlt héten már elárultunk néhány dolgot, amelyekre érdemes figyelni, ha lakást szeretnénk bérelni. Tisztáztuk, mi a különbség az albérlet és a lakásbérlés között, kiderült, miért érdemes megnézni a tulajdoni lapot, valamint az is, hogy a legolcsóbb lakás nem valószínű, hogy a legjobb is. Most pedig nézzük meg, milyen kérdések merülhetnek még fel.


Ki felel a karbantartásért?

Ha megvan a kiszemelt lakás, célszerű ellenőrizni, hogy a lakás és a különféle csövek, vezetékek, készülékek, mint például a vízvezetékek és fűtésberendezés, konnektorok, tűzhely, hűtő, milyen állapotban van. Ehhez akár szakember segítségét is kérhetjük. Ugyanis ezeknek rendben kell lennie, és a karbantartásukért a bérlő felel. Ne hagyjuk, hogy ránk terhelje a javítási költségeket! Megállapodhatunk abban is, hogy mi hozzuk rendbe a lakást, ilyen esetben egyeztessünk a tulajjal, mire mennyit költünk,  és őrizzük meg a számlákat. Rögzítsük írásban, hogyan fizeti ki a bérbeadó a költségeket, odaadja az összeget, elenged a bérleti díjból annyit, vagy a kauciót csökkenti. Bármelyik mellett dönthetünk, de biztosítsuk be, hogy megkapjuk a pénzt!


Bútorral vagy anélkül?

Fontos kérdés, hogy a lakás bútorozott-e vagy sem. Sokan magasabb bérleti díjat kérnek, ha be van rendezve az ingatlan. Azonban ezt csak akkor fogadjuk el, ha valóban minőségi, jó állapotú bútorok vannak.  Ha saját bútorainkat szeretnénk használni, megállapodhatunk a bérlővel, hogy szállítsa el az ott lévőket, de ilyenkor a szállítási és raktározási költségek magasak, célszerűbb eleve üres lakást keresni.
Ha értékes tárgyakat, berendezést hagy ott a tulajdonos, készítsünk leltárt mindenről, az állapotukat akár fotóval is dokumentálhatjuk a későbbi nézeteltérések elkerülése érdekében. Tisztázzuk azt is, hogyha rendeltetésszerű használat mellett meghibásodik valami, ki felel a javításáért. Természetesen, ha saját televíziónk romlik el, az nem a tulaj dolga, de ha például csőtörés van, vagy az általa otthagyott műszaki berendezések hibásodnak meg, őt terhelik a költségek. Nem kötelező nekünk intézni a javíttatást, bár a gyakorlatban gyorsabb. Viszont, ha nem rendeltetésszerű használat közben keletkezik kár, az már a mi felelősségünk.


Ki lakhat a lakásban?

Jobb, ha előre tisztázzuk, és írásban rögzítjük, rajtunk kívül lakhat vagy alhat-e más is a lakásban.
Ugyanis a tulajdonos gyakran meghatározza, hányan lehetnek a lakásban, vagy egyáltalán ott alhat-e más. Ha tudjuk, hogy szeretnénk, ha néha ott aludhatnának barátaink vagy családtagjaink, vagy épp a párunk, akkor ilyen feltételekkel keressünk lakást. Elég kellemetlen lenne, ha egy összejövetel után ki kellene dobnunk az éjszakába vendégeinket. Az időnkénti ott alvással ritkábban van gondjuk a tulajdonosoknak, inkább a lakók számát szokták megszabni. Ami érthető is, hiszen senki nem szeretné, ha kiadná a lakásást egy embernek és végül tízen laknának benne. Ha sokan élnek együtt, az a szomszédokat is zavarhatja, főként, ha hangosak, és nyilván a tulaj sem akar kellemetlenségeket. Amennyiben tervezzük párunkkal vagy barátokkal az összeköltözést, inkább egyből olyan ingatlant keressünk, ahol ez megvalósítható.


Mikor mehet a tulaj?

Senki nem szeretné, ha a tulaj kedve szerint szabadon ki-be járkálna, akár a bérlő távollétében is a lakásban. Főként, hogy a mi értékeink, személyes tárgyaink vannak ott.  A tulajdonosnak joga van ugyan ellenőrizni az ingatlan állapotát, de ezt csak a bérlő szükségtelen zavarása nélkül teheti meg. 
Így célszerű előre megegyezni, mikor jöhet. Persze, senki nem szeretné, ha naponta kopogtatna, így ésszerű időpontokat kell kitalálni, mondjuk azokat a napokat, amikor amúgy is jönne a pénzért. 
Ha rendkívüli káresemény vagy vészhelyzet történik, akkor természetesen azonnal intézkedhet, de indokolatlanul nem járkálhat be!


Ezeket a kérdéseket mindenképp érdemes előre tisztázni, sőt jobb, mindent írásba foglalni, a későbbi viták elkerülése érdekében. Ha ezekben a dolgokban megegyeztünk a tulajjal, akkor még hátravannak az anyagi kérdések is, mint például a kaució, a közüzemi számlák vagy a közös költség. Legközelebb erről is írunk!











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönjük!