2014. november 6., csütörtök

Kockázatmentes lakásbérlés

Arról már írtunk, hogy milyen buktatókkal kerülhet szembe, aki kiadná lakását. Most már tudjuk, milyen helyzetekre kell felkészülnie a bérbeadónak. Azonban most nézzük meg a másik oldalt is. Mire kell figyelni, ha mi vagyunk a bérlők? Hogyan találjuk meg a megfelelő ingatlant, ahova hosszabb vagy rövidebb távra beköltözhetünk?

Ebben az esetben is jobb, ha körültekintőek vagyunk, és utánajárunk minden fontos részletnek, mielőtt bérbe veszünk leendő lakóhelyünket. Bérlőként is sok mindenre figyelnünk kell, ha szeretnénk elkerülni a későbbi problémákat.



Nem mindegy, hogy albérlet vagy lakásbérlés!

Amikor lakást szeretnénk bérelni, a mindennapok során az albérlet szót használjuk, azonban jogi értelemben az albérlet azt jelenti, hogy bérbeadó hozzájárulásával a bérlő kiadhatja a lakás egy részét másnak is. Ha a tulajdonostól szeretnénk lakást kibérelni, melyet csak mi használunk, akkor lakásbérlésről beszélünk. Tehát valójában ilyenkor kiadó lakást kell keresni, nem pedig albérletet!
Hivatalosan egy egész lakást nem lehet albérletbe adni, mert albérlet esetén biztos, hogy egy másik bérlő is fog lakni a lakásban.
Bár a hirdetések között valószínűleg sokan használják az albérlet kifejezést akkor is, ha lakásukat adnák bérbe.Ennek ellenére nem árt tisztába lenni, hogy a jog szerint, mi mit jelent. Mindenképp tisztázzuk a tulajjal, ő hogyan gondolta a kiadást, nehogy később kerüljünk kellemetlen helyzetbe.



Olcsó? Na, de milyen?

A kiadó lakások bérleti díja több szempont szerint változik. A lakás tulajdonságai nagyban befolyásolják az árat, függ például az elhelyezkedésétől, a megközelíthetőségétől, az állapotától, a bútoroktól, vagy épp az olyan extráktól, mint például a légkondicionáló.
Ha gyanúsan olcsó vagy drága, legyünk gyanakvóak. Ha drága, nézzük meg, megér-e akkora összeget, tényleg nyújt-e annyit, mint kell. Ha pedig túl olcsó a többihez képest, ne dőljünk be egyből. Lehet, hogy rossz környéken van, mindenképpen érdeklődjünk, akár ottaniaktól is, milyen arra fele a közbiztonság. 
Alaposan vegyük szemügyre az ingatlant, hol vannak a lehetséges hibák. Egy rossz vezetéket vagy csövet mi nem biztos, hogy észre eszünk, ezért jobb, ha szakértő segítségét kérjük!


Nézzük meg a tulajdoni lapot!


Ha hosszabb távra tervezünk, célszerű kiváltani az ingatlan tulajdoni 
lapját,

hogy megbizonyosodhassunk, nem terheli végrehajtási jog a lakást. Ugyanis, ha végrehajtási jog van bejegyezve, az azt jelenti, hogy árverezhetik is az adott ingatlant. Az általános bérlőkre vonatkozó szabály szerint a bérlőket csak akkor védi a jogszabály, ha a végrehajtási eljárást megelőzően kötötték a bérleti szerződést.
Érdemes akkor is vigyázni, ha banki jelzálog van bejegyezve az ingatlanra, mert általában ilyenkor a zálogjogosult és az adós az ingatlan beköltözhető állapotban történő értékesítésében egyezik meg. Így a bérleti szerződés ellenére is kilakoltatják a bérlőt. Ha nem szeretnénk, hogy miután kifizettük a bérleti díjat, és berendezkedtünk a végrehajtó kopogtasson ajtónkon, jobb, ha előre tájékozódunk!



A lakásbérlésnek is sok kockázata van. Első körben csak néhányat említettünk meg, de már ezek is komoly gondot okozhatnak, ha nem vagyunk elég óvatosak! Ha bonyolultnak érezzük a megfelelő ingatlan megtalálását, forduljunk ingatlanközvetítőhöz! Így sok felesleges kört megspórolhatunk, és egyszerűen rátalálhatunk a megfelelő lakásra. Ráadásul fizetnünk sem kell, hiszen a jutalékot a főbérlő fizeti!


(Forrás: http://www.drfodortamas.hu/egyeb_gyakran_ismetelt_kerdesek_7/lakasberleti_buktatok_vegrehajtoi_szemmel_160)





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Köszönjük!